Samoczynne sterowanie procesami bez udziału człowieka

Czym jest automatyka przemysłowa?


Automatyka okazuje się być dziedziną nauki, pozwalającej na rozwój kwestii sterowania wieloma procesami. Sterowanie dotyczy zwykle procesów technologicznych i przemysłowych.


ta strona
Author: per egevad
Source: http://www.flickr.com


Automatyka ma swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie działanie człowieka jest minimalne lub jego współudział jest niezwykle ograniczony. Na wzrost automatyki wpływ mają także robotyka, automatyzacja jak również pewne procedury informatyczne. W ostatnim okresie wielkie znaczenie dla samego rozwoju automatyki industrialnej miało wykorzystanie technologii informatycznych. Zastosowanie komputerów w automatyce jest powodowane wymianą przyrządów analogowych, urządzeniami numerycznymi, i samym rozkwitem systemów operacyjnych. Połączenie to pozwoliło na zdalny odczyt i nastawianie właściwości oraz diagnostykę właściwości procesu i sterownika, jak i bezprzewodową zmianę projektu regulacji.


Automatyka przemysłowa obejmuje cały szereg dziedzin przemysłowych, w których wykorzystujemy takie na przykład urządzenia i elementy jak: przepustnice, silniki, napędy, lub też pompy dozujące i procesowe. Falowniki, to kolejny sposób mechanicznego sterowania. Tak nazywamy instrumenty, o potocznej nazwie konwertora częstotliwości lub (instalacje alarmowe - sprawdź tutaj) przetwornicy częstości. Ma to swój początek stąd, że falownik Arapneumatik jest pierwszym i ostatnim z elementów przemiennika. W taki sposób zwiemy także maszyny które zmieniają prąd stały na ten przemienny. Zawory kluczowe to następny przykład stosowania automatyki w gospodarce przemysłowej. To nic innego tylko nasze zwykłe kurki.
Zawory kulowe pospoliciej to zawory obrotowe, jakich wnętrze stanowi najczęściej kula, rzadziej – jej fragment. Znajdują zastosowanie jako armatura zaporowa do zamykania i otwierania cyrkulacji.