W jaki sposób piec c.o. limituje temperaturę? Przeczytaj, żeby wiedzieć, o co spytać przy zakupie!

W pełnym rozkwicie sezon grzewczy. Dla tych, którzy na własną rękę są odpowiedzialni za ogrzewanie willi, jest to czas częstego zaglądania do kotłowni. Postawiony w niej piec c.o.


zboże
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com


jest naszym wymuszonym towarzyszem. Uzupełnianie go jest koniecznością przynajmniej 2 razy na dzień. Czy kiedykolwiek myśleliśmy, jak on działa?


węgiel
Author: Preston Rhea
Source: http://www.flickr.com


Współczesne kotły mają opcję regulacji ciepła, co oznacza, że przy konkretnej wysokości temperatury odcinany jest dopływ wody, tak by ciepło cieczy w instalacji pokojowej nie przekroczyło wybranego progu. Do takowej regulacji potrzebny jest dobry czujnik temperatury (czujnik temperatury). Ma on składniki odpowiadające na podwyższenie (lub obniżanie) ciepłoty, na przykład poprzez zmianę napięcia energii elektrycznej w metalu na skutek przemian jego ciepła. Taka dana jest następnie przekazywana do adekwatnego sterownika, który reaguje na nią konkretną procedurą.
Tego typu proces nie udałby się, gdyby nie powiązany z czujnikiem przetwornik temperatury (przetwornik temperatury). Przekształca on znak zmiany temperatury - przeważnie dość słaby - na mocniejszy sygnał elektryczny czy też cyfrowy. Te drugie są w wyższym stopniu uodpornione na możliwe zaburzenia, przez co możemy być spokojni, że w krańcowym rozrachunku pompa umiejscowiona w piecu c.o. zapracuje poprawnie i w dobrym momencie.


Notabene, to właśnie awarie czujnika względnie przetwornika temperatury bywają najczęstszym powodem wezwań specjalistów od ogrzewania. Warto w związku z tym przy zakupie czy też konserwacji pieca spojrzeć, czy użyte są w nim należyte fragmenty regulatora.