W jakiej sytuacji pomocna jest tzw. konwergencja różnych technologii?

Czy wiesz, w jaki sposób nazywa się budynek lub pomieszczenie, w jakim znajduje się sprzęt wykorzystywany do magazynowania funkcjonującej infrastruktury informatycznej, czyli serwerów, urządzeń typu storage oraz infrastruktury sieciowej?


Jest to centrum danych, jakie zawiera bazę technologiczną, mechanizmy oraz metodyki zwiększające bezpieczeństwo i ciągłość działania serwerów, taką jaką jest: redundancja serwerów, elementów sieciowych oraz dysków, systemy wentylacji czy też ochrony PPOŻ oraz kontrolę dostępu. Wszystkie będące w tamtym miejscu urządzenia powinny spełniać najsurowsze normy jakości, z tego też powodu nowoczesne data center powinno zapewniać zarządzanie wieloma hiperwizoRAMi, złączenia z chmurą hybrydową oraz implementacją infrastruktury konwergentnej. Najistotniejszym problemem jest jak najszersze migrowanie urządzenia z indywidualnych ośrodków do hubów data center. Uzyskanie takiego efektu nie jest łatwe, jednak przydatna jest tutaj konwergencja wielu technologii. Wirtualizacja otworzyła nowy sposób wykorzystania serwerów, a aktualnie wkracza w obszar pamięci masowych i pracy w sieci. Ponadto stosowane bywają także cloud computing i opcje zgodności infrastruktury.


telefony
Author: Luca Viscardi
Source: http://www.flickr.com
centrala telefoniczna
Author: Calvado
Source: Calvado


nowoczesne data center
Author: Emtec
Source: Emtec


Wspomnieć należałoby, że wirtualizacja serwera w centrach informacji jest aktualnie dosyć powszechna, ale wirtualizacja sieci i pamięci masowej dopiero startuje. Pomysł wirtualizacji pamięci jest podobny do pomysłu wirtualizacji serwera. pamięć nie jest przypisywana do pojedynczych serwerów czy nawet urządzeń internetowych, właściwe oprogramowanie generuje pulę zasobów pamięci oraz zapewnia centralne nią zarządzanie.


Dlatego też w efekcie przeróżne komponenty związane z pamięcią mogą być prezentowane maszynie wirtualnej jako jednorodny zasób, eliminując potrzebę osobnego administrowania różnymi pamięciami dyskowymi.