Wzmacniacze słuchawkowe – do czego służy ten gadżet?

Słuchawkowe wzmacniacze są to dość specyficzne przyrządy, pomagające „wycisnąć” ze standardowych słuchawek maksimum możliwości. Jak działa taki sprzęt i czy faktycznie może nam się przydać?


Tak naprawdę każde przenośne urządzenie, oferujące możliwość odsłuchiwania muzyki, ma własny, wbudowany wzmacniacz .
Niestety, ale takie rozwiązanie, choć w większości przypadków jest wystarczające, to ma również swoje minusy. Wkomponowane w przyrządy mobilne wzmacniacze są w większości wypadków dosyć słabe. Takowe sprzęty mają najczęściej dość niską moc, więc może okazać się, że nie mogą należycie wzmocnić dźwięku w słuchawkach. Czym się to objawia? Dla przykładu tym, że przy próbie nastawienia optymalnej głośności słuchawki zaczynają niezbyt dobrze funkcjonować (dźwięk jest nazbyt cichy, słychać stuki, etc.). To właśnie w takim momencie powinniśmy pomyśleć o nabyciu zewnętrznego wzmacniacza do słuchawek.


wzmacniacz


Jak wygląda takie narzędzie? Zwykle jest to oddzielna skrzynka podłączana między wyjściem słuchawkowym, na przykład odtwarzacza MP3, a słuchawkami. Większość wzmacniaczy słuchawkowych oferuje moc wyjściową pomiędzy 2 mW a 2 W. Wśród propozycji sprzedawców znajdziemy również o wiele potężniejsze wzmacniacze , oferujące moc do 6 W. Niestety, takowe rozwiązania są zazwyczaj bardzo kosztowne, natomiast gabaryty takich wzmacniaczy są zwyczajnie za duże, ażeby używać ich dla przykładu ze smartfonem.
Większa część oferowanych wzmacniaczy słuchawkowych oferuje lepszy woltaż na wyjściu, przez co można uzyskać również większe poziomy głośności dźwięków. Jeśli więc posiadamy odtwarzacz MP3, który na słuchawkach gra cichutko, kupno wzmacniacza powinno rozwiązać ten ambaras.