Jak działają kserokopiarki? Jakie elementy są ważne? O jakich rzeczach trzeba pamiętać?

Kserokopiarka to urządzenie, jakie umożliwia zrobienie kopii dokumentów oraz dwuwymiarowych elementów graficznych. Jednym z pierwszych producentów była firma Xerox, a pierwszą z udanych kopii dokumentu wykonano w 1938 roku. W Polsce te urządzenia weszły na rynek dopiero w latach siedemdziesiątych, ale dzisiaj trudno sobie wyobrazić by można było obejść się bez tego sprzętu.


ksero
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Obecnie już kserokopiarki są czymś niesamowicie popularnym, jest również cała masa miejsc, gdzie możemy je naprawić, jak serwis kserokopiarek Wrocław - www.extratel.com.pl/. Najważniejszym elementem tego typu urządzenia jest stalowy wałek, to znaczy bęben, jaki pokrywany jest warstewką związków selenu, lecz również krzemu amorficznego albo organicznego fotoprzewodnika. Związki te posiadają właściwości fotoelektryczne, co powoduje, że w ciemności stają się izolatorami prądu elektrycznego. Wtedy możemy zauważyć, iż światło wytwarza w nich nośniki prądu elektrycznego.

Dzieje się tak, gdyż warstwa związków przewodzi w określonych miejscach prąd elektryczny. Następnie bęben obraca się oraz przechodzi przez następne etapy tworzenia obrazu. Elektryzowanie wygląda tak, że blisko górnej części bębna umieszczona jest elektroda, która elektryzuje bęben. Później ma miejsce naświetlanie, podczas którego naelektryzowany fragment bębna przesuwa się ponad miejsce, a tam tworzy się obraz kopiowanego dokumentu. W miejscach, gdzie pada światło zachodzi wewnętrzne zjawisko fotoelektryczne, powoduje, iż substancja pokrywająca bęben zamienia się w przewodnik prądu elektrycznego.
ksero
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
Właśnie w tych miejscach bęben nie jest już naelektryzowany.


Skopiowany obraz danego elementu może być stworzony dzięki układowi optycznemu kopiarki, ale w nowszych typach kopiowany przedmiot może być naświetlony, natomiast obraz przemieniany jest w wersję cyfrową, jaka po obróbce praz przekształceniu w komputerze kserokopiarki sama wytwarza światło, które naświetla bęben. W zależności od tego, jakiego typu mamy kopiarkę musimy niestety liczyć się z jej awaryjnością. Na szczęście istnieją punkty, przykładowo serwis panasonic Wrocław, w jakich możemy naprawić każdy sprzęt tej firmy - kliknij w link. Z tego powodu czasem opłaca się zakupić takie artykuły, co do jakich mamy pewność, że będziemy mogli je naprawić w razie gdyby się zepsuły. Na pewno przedłuży to żywotność tego typu sprzętu.