Wyjątkowy urlop? Sprawdź, jak zgodnie z prawem skorzystasz z wolnego na żądanie

Wolne na żądanie zwykle budzi naprawdę duże kontrowersje nie tylko pośród pracowników, lecz także wśród pracodawców. Zazwyczaj nie wiemy dokładnie, jak brać tego typu wolne na żądanie, więc na wszelki wypadek w większości wypadków z tego nie korzystamy.


Sprawdź, jak robić to zgodnie z prawem - rozwiejemy dzisiaj wszelkie Twoje wątpliwości!


Jak dużo dni Ci przysługuje?


Urlop na żądanie obejmuje cztery dni w trakcie roku kalendarzowego. Co istotne, prawo do takiego urlopu ma tylko pracownik, który już nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, natomiast wolne na żądanie mieści się w ramach urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że nie mamy kolejnych czterech dni wolnego w ciągu roku, jednak korzystamy z urlopów na żądanie w ramach przysługujących nam dni wolnych.
Jak wziąć taki urlop?


Jeżeli chcesz wziąć wolne na żądanie, niewątpliwie powinieneś to zgłosić pracodawcy. Tego typu dni wolne nie są jednakże ujmowane w planie urlopów na konkretny rok - ich istotą wszakże jest to, że zazwyczaj potrzebujemy ich w nieoczekiwanych sytuacjach. Jeżeli zgłosisz przełożonemu chęć wzięcia wolnego na żądanie wręcz w tym samym dniu, oczywiście nic złego nie powinno się stać.


efekty


Czy przełożony mógłby Ci odmówić zgody na urlop?


W większości przypadków przyjmuje się, iż pracodawca nie może odmówić nam prawa do wzięcia urlopu na żądanie.


W większości wypadków jest to bez wątpienia prawda - chyba że chciałbyś brać urlop całkowicie bezpodstawnie - na przykład jeżeli już od jakiegoś czasu wiesz, że nie będzie Cię tego dnia w pracy lub od dawna miałeś już coś zaplanowane na ten dzień, a Twój przełożony się o tym dowie, wtedy z pewnością może wyciągnąć jakieś konsekwencje. Wtedy powinieneś raczej tradycyjnie zgłosić wcześniej urlop tego dnia.