Różne typy obiektywów

Obiektywy fotograficzne mają nie tylko rozmaitą budowę, ale też przeróżne przeznaczenie. Innego rodzaju sprzęt stosowany jest do fotografowania z dużej odległości, a innego do makrofotografii, gdzie przedmiot może się mieścić parę centymetrów od obiektywu.


sigma 12-24
Author: Western Digital
Source: Western Digital


Ogniskowa obiektywu jest bez wątpienia najistotniejszym jego parametrem, bowiem to ona w dużym stopniu wyznacza jego stosowanie. Występują tak jak obiektywy stałoogniskowe jak i zmiennoogniskowe. Ogniskowa obiektywu jest jego cechą fizyczną i nie ma wpływu, do którego aparatu go podepniemy.
Jednym z najbardziej szerokokątnych obiektywów na rynku jest Sigma 12-24. Obiektyw wywołuje bardzo solidne doznanie. materiałem obudowy są w dużej mierze surowce syntetyczne. Zużyto je do osłonięcia frontowej części obiektywu, tej przed pierścieniem ostrości, oraz środkowego elementu obudowy między pierścieniami, tego ze skalą odległości, pozostałość to metal. Oiektyw jest prosty i nie utrudniający realizować nawet drobnych zmian kąta widzenia. Ogniskowanie obiektywu odbywa się wewnętrznie, a zoomowanie nieomal wewnętrznie. Obiektyw wyposażony jest w program wewnętrznego skupiania, a silnik autofokusa gwarantuje ultradźwiękowy napęd HSM. Jest on niesłyszalny i prędki, zdecydowanie bardzo sprawnie poruszając członami obiektywu. Wokół niedużej tylnej soczewki umieszczono ramkę, za którą można wsunąć żelatynowy filtr.


Istotnym obowiązkiem obiektywu fotograficznego jest stosowne koncentrowanie promieniowania świetlnego, które wpada przez zainstalowane w obiektywie soczewki do wnętrza aparatu, gdzie obraz zostaje uwieczniony na błonie światłoczułej, lub matrycy.