Kasy fiskalne zalecane w dużych sklepach, gdzie je kupić i jak utrzymywać

Różnego rodzaju kasy fiskalne są składową licznych sklepów. Fakt, że są one obecnie niezbędne w zasadzie we wszystkich punktach sprzedaży sprawił, iż ich produkcja odbywa się masowo, a w dodatku możemy zamawiać kasy fiskalne o przeróżnej wielkości i kształtach.


W dużych sklepach tego typu kas fiskalnych może stać nawet kilkanaście i są one obsługiwane przez znaczną ilość obeznanych w ich obsłudze pracowników. Na ogół tego rodzaju kasy połączone są z monitorem komputera, na jakim możemy odnaleźć wszelkie oferowane w sklepie produkty. Tego typu pomoc przydaje się w szczególności w przypadku artykułów spożywczych, jakie nie posiadają kodów kreskowych, a ich cena musi być wstukiwana ręcznie przez kasjera i jest z automatu naliczana do całości rachunku za zakupy. Dzięki temu obsługa klienta może przebiegać dość sprawnie zważywszy, że z komputerem połączony jest także terminal obsługujący karty bankomatowe do obsługi kart debetowych, jakie można szybko obciążać kosztami wykonanych zakupów bez potrzeby wyliczania reszty. Z jednej strony osoby stojące na kasie oczywiście lubią obsługiwać klientów mających karty bankomatowe, ale z drugiej strony lubią też, gdy sklep odwiedzają klienci robiący zakupy korzystając z drobnych pieniędzy, bowiem dzięki temu mogą zebrać drobne potrzebne do wydawania innym reszty. Kierownicy sklepu mogą również stawiać na serwis komputerowy w momencie, kiedy kasy fiskalne zaczynają szwankować.


image - sprzęt
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
W większych marketach oprócz tego, że stoją kasy fiskalne, umieszczone są także kasy samoobsługowe, przy jakich klient może sam rozliczyć się ze zrobionych przez siebie zakupów. Wystarczy, żeby przyłożył kody kreskowe znajdujące się na produktach w wyznaczonym miejscu lub, by wklepał nazwę zakupionych przez siebie artykułów i będzie mógł opłacić zrobione przez siebie zakupy. Takie rozwiązanie wybierane jest przez osoby, które nie zrobiły zbyt wielu zakupów i posiadają przy sobie dużą ilość drobnych pieniędzy.

Zdarza się również, że w okresie zwiększonego ruchu w sklepie część osób automatycznie kierowana jest do kas samoobsługowych, dzięki czemu można przyśpieszyć obsługę klientów. W wyznaczonych miejscach marketów poustawiane są również małe kasy fiskalne.