Jak dobrać obiektyw, który będzie najbardziej właściwy? Na co zwrócić uwagę? Co jest najważniejsze?

Zdecydowanie aktualnie kupno aparatu nie jest kłopotem, więc wielu amatorów, którzy chcą robić coraz ciekawsze zdjęcia przenosi się z kompaktów na najmniej skomplikowane lustrzanki. Ale w tego rodzaju sytuacji dość często mamy problem, jakiego typu obiektyw kupić?
aparat cyfrowy
Author: Lito Dela Casa
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej znaczący kłopot jest w takiej okoliczności, jak wymagamy, żeby nasza lustrzanka jednocześnie miała zoom, który będzie jak teleobiektyw, a także będzie miała funkcję makro, czyli tak właśnie jak to było w kompakcie. Tak prosto nie jest, ponieważ do lustrzanek konieczny jest pełny zestaw obiektywów, które dałyby radę spełnić nasze wymagania. Spośród takiego wyboru nie jest tak łatwo się połapać, szczególnie iż każdy producent posiada inne typy mocowania - www.lensfoto.pl/produkty/aparaty,2,486. Czasami oznacza to, iż nie tylko sposób przymocowania obiektywu do korpusu się odróżnia, lecz też mechanizm automatycznego określania ostrości. Na początku więc sprawdzajmy specyfikację aparatu, jaki posiada typ mocowania.


aparaty


Bez wątpienia warte polecenia są modele sigma 17-50mm F2.8 - http://www.lensfoto.pl/sigma-obiektyw-digital-af-17-50-2-8-ex-dc-os-hsm-c,3,484,1259. Inna sprawa, z jakiej należy zdawać sobie sprawę jest taka, iż tego typu takie same obiektywy zainstalowane w aparacie analogowym i cyfrowym zapewniają różnorakie obrazy. Bierze się to z tego, iż produkcja matryc światłoczułych wykorzystywanych w lustrzankach cyfrowych o gabarytach klatki filmu trzydzieści pięć milimetrów jest dość kosztowna, więc producenci wykonują je bardziej małe. Różnorodne aparaty posiadają różnoraką specyfikację, więc jest to niezwykle istotne, by o tym wiedzieć. W zależności też od tego, Jakiego typu obiektyw wybierzemy będzie się on sprawdzał w konkretnych typach zdjęć.


Mamy więc modele szerokokątne, czyli takie, jakie używa się do fotografii wnętrz i krajobrazów czy standardowe modele o ekwiwalencie 35-80 milimetrów w fotografii reporterskiej. Co więcej istnieją specjalistyczne teleobiektywy, najbardziej odpowiednie do fotografii sportowej, ale również superteleobiektywy, jakie są najlepsze do fotografii sportowej oraz przyrodniczej. Co jednak równie istotne, zawsze kupujmy obiektywy w dobrych sklepach, a jak obiektywy Sigma to Szczecin jest najlepszym miejscem. Liczy się szeroki wybór, ale także dobre doradztwo i pomoc w razie kłopotów.