Czym się cechują termistory ntc?

Jeżeli poszukujesz elementu, jaki ustrzeże cię przed przetężeniami, musisz wykorzystać termistory ntc. Przetężenia to innymi słowami przejściowy wzrost natężenia prądu, który płynie w danym obwodzie elektrycznym oraz przekracza możliwą wartość, nazywaną wartością znamionową. Kiedy pojawiają się przetężenia? Za każdym razem, gdy zbyt duże obciążenie pojemnościowe zostaje dołączone do zasilania, co może, ale nie musi popsuć elektryczne komponenty albo nawet – w najgorszej sytuacji – cały obwód.

termistory w ofercie North
Author: North
Source: http://north.pl
Wymienione przed chwilą termistory ntc mają za obowiązek zabezpieczać przed niniejszymi przetężeniami. Są to elementy wytwarzane przez wiele przedsiębiorstw funkcjonujących w tej dziedzinie. Jak wyglądają? Przyjmują postać tzw. spieków składających się z różnorakich metali, które miesza się potem z masą plastyczną, aby związać je w całość. Termistory występują w formie krążka, na który naniesiona jest pasta srebrna i lakier, co gwarantuje im wytrzymałość. Przylutowywane są do niej także doprowadzenia - oczywiście przed nakładaniem warstwy lakieru. Na czym polega działanie termistorów?

Należy zacząć od tego, iż termistory ntc to temistory z negatywnym współczynnikiem temperaturowym. Inaczej rzecz ujmując to rezystor, jakiego rezystencja obniża się, jeśli rośnie temperatura. Charakteryzują się względnie dużą rezystancją, której funkcją jest pochłanianie prądu po włączeniu zasilania. Konkretne termistory mogą różnić się swoimi parametrami, a dokładniej rezystencją wyjściową i współczynnikiem ich odpowiadania na temperaturę. Z tej przyczyny każdy klient, który będzie wymagać niniejszego asortymentu, powinien wiedzieć, jakich parametrów szuka, by w sklepie z elektroniką kupić taki produkt, który jest mu konieczny. Dzięki temu wszystko będzie załatwione natychmiastowo oraz bez kłopotu. Jeśli nie jesteśmy pewni, zawsze możemy skonsultować się ze specjalistą w tej na tym polu albo zapytać sprzedawcy, który powinien dać nam użyteczne porady oraz rozwiązać nasz kłopot.



Już wiesz, co powinieneś zrobić, by uniknąć przetężenia i uszkodzenia bezpiecznika albo innej, znacznie poważniejszej usterki. Warto jest się przed nimi chronić, ponieważ tego typu uszkodzenia z reguły są dość uciążliwe i powodują trudności, z którymi wcale nie chcieliśmy się zmagać.