Rynek pracy w informatyce - jak obecnie się przedstawia, jakie będą wynagrodzenia i okazje na rozwój.

Zawód informatyka jest dzisiaj jednym z najbardziej rozchwytywanych, ocenia się że na rynku pracy już teraz jest niedobór kilkuset tysięcy specjalistów, a ich liczba będzie cały czas rosła. Co prawda duża część uczelni posiada jakieś specjalności związane właśnie z nowoczesnymi technologiami, ale cały czas liczba absolwentów jest niewystarczająca.

Komputer w firmie
Author: Vancouver Film School
Source: http://www.flickr.com
Przekłada się to na rynek pracy - firmy walczą o najlepszych ludzi, podbierają ich sobie wzajemnie i płacą im ogromne pieniądze. Zresztą widać wyraźnie, że informatycy są jednym z lepiej opłacanych zawodów, a najlepsi mają rzeczywiście duże możliwości jeśli chodzi o negocjacje pensji i bonusów - freelancerzy.

Przypatrując się jednak nieco bliżej specyfice tego zawodu okazuje się, że nie zawsze jednak wygląda to tak dobrze, jak głoszą spotykane wszędzie opinie. Poza doskonale zarabiającymi specjalistami są także informatycy, którzy zarabiają trochę ponad pensję minimalną - wszystko tak naprawdę zależy od ich doświadczenia, a także firmy, w jakiej są zatrudnieni.

Wiadomo powszechnie, że na duże zarobki liczyć można w większych miejscowościach, i jednak jest to prawda, szczególnie jeżeli chodzi o profesję informatyka. Największe miasta, takie jak Kraków, Wrocław czy Warszawa mogą zaoferować rzeczywiście dużo - w nich właśnie uruchamiają swoje biura filie największych międzynarodowych firm, i praca tam faktycznie może dać spore profity. Automatycznie ciągnie to wynagrodzenia w małych firmach, które chcąc zatrzymać pracowników muszą dostosować wielkość pensji do realiów które panują w danym miejscu.

laptop
Author: markus spiske
Source: http://www.flickr.com
W małych miasteczkach już niekiedy tak dobrze nie jest, i za taki sam zakres obowiązków, jaki ktoś wykonuje w Warszawie czy Krakowie zarabia się jednak znacznie mniej. Jeśli ktoś nie będzie chciał pracować u kogoś, tylko na własne konto, to również będzie miał taką możliwość - freelancerzy są coraz bardziej cenieni, sami poszukują oni zleceń i projektów dla siebie, i czasami po uzyskaniu odpowiedniej renomy rzeczywiście mogą sporo zarabiać, a nie są przywiązani do etatu i mogą bez żadnego ograniczenia zarządzać swoim życiem.