Niezawodny sposób zabezpieczenia danych w komputerze

Bezpieczeństwo danych komputerowych jest dla wielu spółek oraz urzędów kwestią kluczową. To na dyskach przechowywane są niezwykle istotne informacje, odnoszące się do np.


urządzenia mobilne
Author: Mastercook


klientów firmy, księgowości czy też aktualnych projektów. Jeżeli byłyby przechowywane jedynie na jednym dysku, a ten uległby uszkodzeniu, może to grozić niezwykle znacznymi następstwami.


oświetlenie
Author: Sunset Removals
Source: http://www.flickr.com


Dlatego też informatycy zalecają stosowanie narzędzia które, choć system operacyjny komputera "widzi" jako jeden dysk, w rzeczywistości składa się z od paru do nawet kilkuset dysków twardych. Narzędzie to określane jest jako macierz dyskowa oraz jest istotnym elementem pamięci masowych. Macierz jest stosowana do administrowania oraz dostarczania informacji, które są przerabiane przez daną firmę czy też instytucję. Używanie macierzy dyskowych jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo danych przez ich kopiowanie. Macierze takie są dostępne w opcji do montowania wewnątrz serwerów lub jako urządzenia zewnętrzne. Wszystkie dyski połączone są w tak zwane grupy RAID, a każda z nich dzieli się na tak zwane partycje.


Osoby odpowiadające za jakiekolwiek rozbudowane środowisko IT, powinny (jeśli jeszcze tego nie zrobiły), zdecydować się na wykorzystanie takiego rozwiązania. Wprowadzenie go w życie na początkowym etapie planowania infrastruktury, pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych problemów przy jego dalszej rozbudowie. Następną poza bezpieczeństwem, zaletą wynikającą ze stosowania macierzy, może być możliwość korzystania z wieloprotokołowego dostępu do magazynowanych danych.
Jeszcze odmienną zaletą jest zmniejszenie obciążenia procesora komputera i niezwykle łatwa administracja całym mechanizmem, a ewentualna późniejsza jego rozbudowa jest transparentna dla reszty tego systemu.