Jak kultura ma wpływ na nasze pojmowanie najnowszych technologii? Jak to może wpływać na nasze funkcjonowanie?

Gdziekolwiek nie udamy się w świat wszędzie prezentuje się coraz bardziej tak samo. Mamy tu na myśli pewne sklepy, które są już praktycznie w każdym miejscu, tak samo zresztą restauracje. To wpływ globalizacji, i chociaż możemy tego nie lubić, to czasami jest to pomocne, jak trafiamy do miejsca, które znamy chociaż jesteśmy w zupełnie nieznanym miejscu. Mimo tego istnieją określone różnice, jakie wpływają na to, że każde miejsce na ziemi jest raczej odmienne.


To zachowania kulturowe powodują, iż tak właśnie jest. Bez rozróżnienia na to, czy jadamy w tych samych miejscach, a może mamy podobne przyzwyczajenia, jak zakupujemy w internecie, to jednak każdy jest z innej kultury, z innego państwa i rodziny. Mogą się więc konkretne zachowania powtarzać, lecz kulturę ma się przeważnie jedną i ona determinuje nasze zachowanie (czytaj o zachowaniach kulturowych). Przykładów można mnożyć, ale najlepiej to widać, jak się różnie podchodzi do zdobyczy cywilizacyjnych całkiem nowego typu, jak mem. Oczywiście, specyficzna to zdobycz, ale korzystamy z tego wszyscy, więc powstaje pytanie, czy wszędzie memy prezentują się podobnie?
komputer
Author: Highways Agency
Source: http://www.flickr.com


Oczywiście, iż nie, bo z jednej strony każdy wie co to jest mem, ale czy w każdym zakątku świata wygląda tak inaczej. Raczej nie, i tu właśnie widzimy, jak określone wzorce kulturowe mają na nas wpływ, czasem są one bardziej wspólne, ale zdarzają się i bardziej odmienne (http://alterweb.pl/-dlaczego-memy-sa-tak-wazne-w-marketingu). Świetnie to także widać pod kątem wyboru nowych technologii, gdyż w jednym miejscu więcej osób wybiera komputery z Windowsem, w kolejnym bardziej znane są komputery Apple. Identycznie w niektórych środowiskach darmowe systemy operacyjne są jednymi wartymi polecenia, w kolejnym ciężko sobie wyobrazić, ażeby nie płacić za tego rodzaju system.


Każdy więc działa troszkę odmiennie, lecz nikt faktycznie nie może przyznać, że robi to samodzielnie, bez wpływu innych, gdyż zawsze mają na nas wpływ wspomniane wcześniej wzorce kulturowe. Dzięki nim jesteśmy przywiązani do konkretnych działań i czujemy się bardziej komfortowo, zdarza się jednak, iż trochę jest nam zbyt ciasno w takim gorsecie kulturowym (czytaj o darmowych systemach operacyjnych ). Zależnie od tego, w jakiego rodzaju środowisku funkcjonujemy może być łatwiej lub trudniej się z niego wyrwać, by działać trochę inaczej.