W jaki sposób dobrać dobrą lornetkę aby służyła nam przez długi czas?

Jeżeli jesteś myśliwym czy turystą, do dowolnego z tych celów potrzebujesz innego sprzętu. Będzie się on różnił wielkością, obiektywem i proponowanym powiększeniem.


Poza głównym celem zadania lornetki i fundamentalnych ich optycznych wyróżników, trzeba zwrócić uwagę na części konstrukcyjne takie jak typ pryzmatu czy użycie powłoki antyrefleksyjnej.
Japonia
Author: Robert Tadlock
Source: http://www.flickr.com


Tego typu cechy mają niezwykle znaczny wpływ na cenę przyrządu, jego rozmiar czy też jakość wizji i komfort używania. W internetowym sklepie mógłbyś kupić jedynie produkty renomowanych spółek, a bogata oferta spowoduje, że odnajdziesz coś dla siebie niezależnie od zainteresowań i pieniędzy przeznaczonych na zakupy. Podobnie jak zakup porządnych butów, pakownego plecaka, kupno lornetki także mógłby być niezwykle istotny. W 100 procentach uniwersalnego urządzenia nie ma. I tak odmienny sprzęt powinien mieć turysta, który zwiedza góry, a inny rodzina z kilkoma dziećmi, która spędza wakacje w domu wypoczynkowym w górach.


Gdy chcemy obejrzeć dużo więcej niż gołym okiem, wówczas sięgamy po lornetkę. Może się wydawać, że im w większym stopniu widok jest powiększony, to mamy do czynienia z lepszym jakościowo urządzeniem. Wcale tak nie musi być. W turystyce idealnie będą sprawdzać się lornetki o powiększeniu 8x. Takie urządzenia mają bardziej znaczące pole widzenia. Przez to panorama gór będzie prezentować się o wiele ciekawiej. Za pomocą takiego urządzenia łatwiej odnajdziemy pasjonujący nas obiekt lub łatwiej nam będzie obserwować ptaka rzadko spotykanego w locie. Narzędzia o mniejszym powiększeniu oferują w większym stopniu jasny obraz. Moglibyśmy je wykorzystywać przed świtem, w czasie zmierzchu lub w księżycową noc.
Można by wtedy łatwiej ustawić ostrość i będzie lepsza percepcja barw. Sprzęty o stosunkowo małym powiększeniu umożliwiają spokojniejszą obserwację. Ważne to jest dla turystów chodzących po górach z ciężkim plecakiem.